A légtisztítók egészségügyi előnyei

A környezetszennyezés már születésünktől az életünk része: szennyezett levegőt lélegzünk be az autóban, az utcán, a kereskedelmi épületekben és még otthonunkban is. Általánosan elfogadott tény, hogy a levegőben lévő részecskék szintje otthonunkban magasabb, mint a kinti értékek. Miért van ez így? Az egyik tényező az, hogy a levegő benn reked a zárt helyiségekben. Egyesek ezt “áporodott levegőnek” nevezik, ennek az állott levegőnek a javítására sokan a légtisztítókban bíznak. De milyen egészségügyi előnyei vannak a légtisztítónak? Vizsgáljuk meg részletesen, hogy megalapozott döntést hozhassunk egy légtisztító vásárlása előtt!

Csökkenti a levegőben lévő allergének számát

Egyszerű dolgok is kiválthatnak allergiás reakciót – háziállatok, pollenek és poratkák, hogy csak néhányat említsünk -, de hogyan segít egy légtisztító a hatások csökkentésében? A légtisztítók túlnyomó többsége úgy működik, hogy beszívják a szennyezett levegőt, és átvezetik egy szűrőrendszeren, amely legtöbbször egy előszűrőből, HEPA-szűrőből és – esetlegesen – egy aktívszén szűrőből állnak. A prémium kategóriás légtisztítók több fokozatú tisztítással rendelkeznek és sokszor tartalmaznak ionizátort is, amely negatív töltésű ionokat bocsát ki a helység levegőjébe. Az ionizátorok negatív polaritású ionokkal töltik fel a levegőben lévő pozitív részecskéket, hogy azok semlegesített ionpárt alkotva olyan nehezek legyenek, hogy a földre hulljanak és egy porszívózással könnyen eltüntethetők.

Ha a szennyező anyagok túlnyomó többségét egy légszűrő képes eltávolítani, akkor azzal csökkenti a belélegzésük kockázatát, ami csökkenti a szervezet immunglobulin E (IgE) mennyiségét: az antitesteket, amelyeket a szervezet a fertőzések leküzdésére termel. Ez azért fontos, mert a vérben megjelenő túlzott immunglobulin szint az allergiának megfelelő reakciót válthat ki.

Megszünteti a dohányfüstöt

A passzív dohányzás ugyanolyan veszélyes, mint a dohányzás, különösen a fiatal, fejlődésben lévő tüdőre nézve. Asztmát, tüdőgyulladást, hörghurutot és szívbetegséget okozhat, és ha idős rokonaink vannak, súlyosbíthatja az olyan COPD-besorolású tüdőbetegségeket, mint az emphysema, valamint demenciát válthat ki. Az aktívszén szűrővel, vagy HEPA-szűrővel ellátott légtisztítók a dohányfüstben lévő mérgező anyagok nagy részét kiszűrik a légkörből, így csökkentve ezeket a kockázatokat. Ha a füst a fő gond, az aktívszén szűrőnek nincs párja: a füstrészecskéket is képes eltávolítani a levegőből, mivel a részecskék felszívódnak a porózus szénfelületen.

A légtisztító enyhíti az asztma tüneteit

Enyhíti az asztma tüneteit

Az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia (AAAAI) szerint az asztma az egyik leggyakoribb krónikus betegség a fiatalok körében. Az asztmával élő emberek hörgői begyulladnak, és amikor valami kiváltja az állapotot, például por, háziállat szőr, vagy dohányfüst, a légutakat körülvevő izmok megfeszülnek és korlátozzák a légzést. Az olyan asztmát kiváltó anyagok, mint a penészspórák és a poratka jelen lehetnek a lakásban, velük a légtisztítók kimagasló hatékonysággal bánnak el: hatékonyan távolítják el a levegőből a háziállatok szőrét, a poratkákat és a gombaspórákat, és csökkenthetik a gyulladás esélyét.

Csökkenti a radon gáz jelenlétét

Lehet, hogy a radon nem egy olyan hétköznapi gáz, mint a szénmonoxid, de meglepően gyakori. A radont a talajban, kőzetekben és vízben természetesen képződő urán okozza. A lakóhely meghatározza annak radongáz szintjét: ha például olyan területen él, ahol gyakrabban fordul elő gránit kőzet, magasabb radonszintet mérhet, mint ha víz közelében lakik. Az EPA egy tanulmánya szerint csak az Egyesült Államokban évente akár 21 000 haláleset is bekövetkezhet a radongáz által okozott tüdőrák miatt, amely jellemzően az iskolákban, otthonokban és a munkahelyeken található. A gáz az épületek padlójának, falazatának és vakolatának repedésein, valamint a szabadon lévő csővezetékeken keresztül szabadul fel, és különösen veszélyeztetettek azok, akik a munkahelyi veszélyek miatt (pl. építőipar) magas szintnek vannak kitéve. A radonszint csökkentésére vonatkozó jelenlegi ajánlások közé tartozik a fokozott szellőztetés és a padló alatti nyomáscsökkentés, az épületek jobb karbantartása és a légtisztítás. Egy légtisztító javítja a belélegezhető levegőt, és a radonrészecskék nagy részét a szűrőkben tartja vissza. Ha nem is szünteti meg őket teljesen, de javítja az esélyeit a radon gáz esetleges hatásai elleni küzdelemben.

Kiszűri a szellőztetéssel bekerülő szennyező anyagokat

Csukott ablakok és ajtók mellett biztonságban érezhetjük magunkat a külső szennyezett levegő elemeitől, de a házak nem úgy épülnek, hogy teljesen légmentesen és laboratóriumszerűen lezárva legyenek. Úgy tervezték őket, hogy lélegezzenek és keringjen a bennük lévő levegő, ami azt jelenti, hogy a külső veszélyek valószínűleg beszivárognak a házba. A kipufogógáz jelentős mennyiségben tartalmaz szén-dioxidot, ami nagy koncentrációban fulladást okoz, illetve termelhetnek szén-monoxidot, ami a robbanómotorokban kialakulni képes tökéletlen égés halálos mellékterméke, ha jelentős mennyiségben kerül a levegőbe. A dízelmotorokat az Egészségügyi Világszervezet az “1. kategóriába” sorolta a rákkeltő anyagok közé, kimondva, hogy:

“A tudományos bizonyítékokat a munkacsoport alaposan áttekintette, és összességében arra a következtetésre jutott, hogy a dízel kipufogógázok rákkeltő hatásának emberekre vonatkozó megállapíthatóságára elegendő bizonyíték áll rendelkezésre. A munkacsoport megállapította, hogy a dízel-üzemű motorok kipufogógáza tüdőrákot okoz, és pozitív összefüggést állapított meg (korlátozott bizonyítékokkal) a hólyagrák megnövekedett kockázatával kapcsolatban is” (IARC sajtóközlemény, 2012. június)

A dízelmotorok különösen gyakran termelnek feketeszenet, amelyek veszélyes részecskéket tartalmaznak, és képesek megülni a levegőben. A légtisztítók hatékonyan távolítják el ezeket a részecskéket, úgy hogy a szűrőikbe zárják őket. Az aktívszén szűrők elnyelik ezeket a rákkeltő anyagokat, a felületéhez kötve őket, és így tiszta marad az otthoni levegő.
A légtisztító kiszűri a szellőztetéssel bekerülő szennyező anyagokat

Kiszűri a szén-dioxidot

Minden egyes légzéskor oxigént lélegzünk be és szén-dioxidot lélegzünk ki. Háziállataink ugyanezt teszik, így nem meglepő, hogy otthonunk szennyezett levegővel telítődik, különösen, ha belegondolunk, milyen pontosan záródnak a széles körben elterjedt modern műanyag nyílászárók, vagy milyen légmentesen szigetelnek a szilikontartalmú építőanyagok. Úgy tűnik, annyira megszállottjai lettünk a hő megkötésének, hogy csökkentsük a környezeti lábnyomunkat és minimalizáljuk az energiaszámlák költségeit, hogy szinte szem elől tévesztettük a belélegzett levegő minőségét. Ha azonban csapdába ejtjük a levegőt, akkor nagyobb koncentrációban lélegzünk be szén-dioxidot, amely nagy mennyiségben károsodást okozhat. A tünetek: álmosság, fejfájás, gyengeség, légszomj, megnövekedett pulzusszám, izzadás és hányinger. A légtisztítók a szűrés során tiszta levegőt keringtetnek a helyiségben, így csökkentik a szén-dioxid hatásainak kockázatát.

Kiszűri az illékony szerves vegyületeket

Az illékony szerves vegyületek (VOC) általában számos tárgyban és burkolatban lelhetők fel otthonunkban: falfesték, lakberendezési tárgyak, szárazon tisztított ruhák, aeroszolok, légfrissítők, a lista végtelen. Hatásuk émelygésben, szemviszketésben, torokégésben és furcsa szag érzetben nyilvánulhat meg. Ezek a szennyező anyagok leukémiát és más egészségügyi veszélyeket is okozhatnak, ha nem ellenőrzik őket. Egy légtisztító felszerelésével a szagokat megfékezheti, míg a káros részecskék a szűrőrendszerben rekednek, csökkentve az egészségügyi kockázatot.

Kiszűri az azbesztet

Ha ipari környezetben, régebbi kereskedelmi épületben dolgozik, vagy olyan háza van, amelyet valamikor régen építettek, akkor van esély rá, hogy azbeszt-veszélynek teszi ki magát. Ezt az anyagot a huszadik század közepén széles körben használták, és a leggyakoribb építőanyagokba, például a tetőfedő burkolatokba és a csőszigetelésekbe is bekerült. A veszélyt az jelenti, hogy az azbeszt az öregedése során porlik, és ez a por az, ami egészségügyi problémákat okoz. Az azbeszt megtámadja a tüdőt, és azbesztózis, majd végül mesothelioma alakul ki. A becslések szerint csak az Egyesült Államokban mintegy 3000 embernél diagnosztizálnak tüdőbetegséget vagy mezoteliómát az azbesztpornak való kitettség következtében.
mediwel légtisztító

Védi a betegeket, időseket a és gyenge egészségi állapotúakat

Ne becsülje alá a légtisztítók hatását egy idős hozzátartozó életminőségére! Sokan szenvednek idős kori légzési betegségekben, például tüdőbetegségben és tüdőtágulásban, és sokaknak legyengült már az immunrendszere, amely érzékeny az allergének és szennyező anyagok támadására. A levegőben lévő mikrobák terjedése különösen nagy gondot jelent, amikor egy beteg vagy idős hozzátartozó egészségét próbáljuk megőrizni, és a légtisztító felbecsülhetetlen értékű felszerelés, amely mintegy “csapdába ejti” a helység levegőjében lévő részecskék áradatát.

Egy minőségi légtisztító többfokozatú szűrése, beleértve az aktívszén szűrőt, és ionizátort, vagy beépített UV-lámpát amely eltávolítja az összes káros baktérium akár 99,7 százalékát, nagyban hozzájárul a gyógyulás elősegítéséhez és hosszú távon segít megőrizni az egészséget. Az is bizonyított, hogy a belélegzett levegő minőségének javítása pozitív hatással lehet a hangulatunkra, elősegítve a gyorsabb felépülést.

Védi a babákat

A picinyek tüdeje csecsemő és kisgyermekkorban aktív fejlődésben van, de az immunrendszerük még nem elég erős, így fokozottan figyelnünk kell rá, hogy a potenciálisan veszélyt jelentő vírusok és baktériumok számát jelentősen csökkentsük a környezetükben. Minden szülő joggal tarthat egy asztmatikus, allergiás vagy akár kruppos rohamtól, hiszen nincs rosszabb a tehetetlenségnél, amikor már kialakult a betegség. A légtisztító készülékek képesek arra, hogy az asztmát és allergiát okozó szennyező anyagokat, poratkákat, gomba spórákat kiszűrjék a levegőből. Ha nincs lehetőségünk arra, hogy a használt pelenkákat azonnal kivigyük a lakásból, az árulkodó szag jelzi, hogy nagyobb valószínűséggel kezdenek el szaporodni baktériumok a levegőben. Ezekre is jó megoldás lehet, ha a gyerekszobában légtisztító készüléket helyezünk el.

A légtisztító védi a családot

+ tipp: Hogyan válasszak légtisztítót?

Mindig a szoba nagyságához válasszunk készüléket. Az ajánlott négyzetméter adat mellett az óránkénti légcsere adatot is érdemes megnézni, mert csak abban az esetben hatékony a légtisztítás, ha óránként körülbelül 5-ször megtisztítja a szoba levegőjét! Vásárlás előtt tájékozódjunk arról, hogy a későbbiekben be tudunk-e szerezni szűrőbetéteket, mert 3-5 havonta típustól függően ezeket cserélni kell (hasznos, ha a készülék jelzi, hogy ideje szűrőt cserélni, mert akkor biztosak lehetünk a hatékony működésben.) Végezetül fontos, hogy megbízható helyről vásároljunk, ahol további felvilágosítást is kaphatunk a termékekről, illetve garanciát adnak a készülékre és a szervizelésben is tudnak segíteni.